جراحی بینی کج

از لحاظ زیبایی مهم ترین ویژگی صورت زیبا هماهنگ بودن و تقارن بین اجزای آن مثل بینی – چشم – بی گونه و … می باشد چه بین دو طرف راست و چپ آن باشد . در این میان بینی به عنوان عضوی می باشد که دارای برآمدگی است که در مرکز صورت قرار گرفته است و اهمیتی ویژه ای دارد و هرچه دارای تقارن بیشتری باشد  به صورت جذابیت بیشتری می بخشد .

جراحی-بینی-کج

جراحی-بینی-کج

در موقعیت تمام رخ مستقیم مهم ترین خصوصیت بینی صاف بودن آن می باشد و اگر کمی هم به سمتی کج باشد یا دارای پیچ خوردگی باشد نظر بیننده را به خود جذب می کند و در حقیقت با خارج کردن صورت از تقارن هماهنگی و زیبایی آن را کم می کند .

ویژگی بینی های کج و پیچ خورده

اگر بینی نسبت به محور طولی یعنی خطی فرضی که از بالا به پایین متصل شده است و صورت را به دو سمت چپ و راست تقسیم می کند دارای زاویه باشد آن بینی کج نامیده می شود . در بینی پیچ خورده قسمت یا قسمت هایی آن منحرف می باشد و امکان دارد که حالت کمانی یا سینوسی داشته باشد .

در بعضی مواقع به دلیل  آسیب و صدمه امکان دارد یک سمت بینی فرو رفته شود و بینی کج به نظر آید ولی در اصل انحرافی وجود نداشته باشد . گاهی اوقات هم یک طرف صورت نسبت به سمت مقابل دارای تکامل کمتری و کوچکتر است . در این حالت هم بینی کج به نظر می آید .

علائم بینی کج

یکی از مهم ترین شکایت بیماران مشکلات تنفسی می باشد . که می تواند منجر به خشکی دهان – ناراحتی مجاری تحتانی تنفسی – سر درد – خونریزی – خر خر شبانه و یا حتی سینوزیت باشد . از نظر شکل ظاهری  به اضافه کجی و یا پیچ خوردگی بینی در بیشتر موارد نوک بینی هم حالت افتاده دارد .

بینی های کج تنها می توانند به وسیله جراحی بینی کج اصلاح شوند . در کجی هایی که به دنبال ضربه شدید اتفاق افتاده باشند ، جا اندازی و گچ گرفتن کافی می باشد ولی صاف کردن یک بینی کج هنگامی که زمان زیادی از آن گذشته باشد باید جراحی انجام شود . منظور از جراحی بینی کج آن می باشد که بیماران دیگر مشکلات تنفسی نداشته باشد و از ظاهر بینی  خوبی برخوردار باشند .جراح بینی اول باید درباره بینی آنالیز دقیقی از لحاظ  وضعیت داخلی و خارجی بینی داشته باشد و بعد طرحی را برای اصلاح و ترمیم آن ضایعات بر می گزیند . متدها و روش ها در این جراحی با جراحی های بینی های معمولی بسیار متفاوت است مهم ترین قسمت رسیدگی به موقعیت تیغه بینی می باشد که گاها احتیاج به ترمیم با گرافت های غضروفی دارد . علاوه بر اینکه باید کج  و پیچ خوردگی بینی اصلاح شود جراح باید از استحکام بینی برای دراز مدت اطمینان خاطر پیدا کند . اگر گرفتگی بینی حاد باشد .  تنفس برای بیمار با مشکل فراون همراه باشد در هر ده سنی می توان این انحراف را تا حد ممکن اصلاح و برطرف کرد . در غیر اینصورت باید تا زمانی که بیمار به سن بلوغ برسد صبر کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + چهارده =