بهترین جراح بینی استخوانی در تهران کیست

جراحی بینی استخوانی

یکی از جراحی های پرطرفدار و رایج در کشورمان جراحی بینی است در این میان درصدی از مردم دارای بینی با ساختار استخوانی هستند از این رو جراحی بینی استخوانی تکنیک های ویژه ای دارد که موجب تمایز آن با سایر جراحی های بینی می شود . اکثریت مردم بر این باورند که چنانچه ساختار بینی استخوانی باشد ، ایرادی پس از جراحی به وجود نیامده و نتیجه جراحی بینی بسیار خوب خواهد شد . در حالی که تنها مدل و ساختار بینی تایین کننده موفقیت جراحی نخواهد بود.

بینی استخوانی چه ویژگی هایی دارد ؟

در ابتدا لازم است بدانید که اصطلاح بینی استخوانی و بینی گوشتی تنها اصطلاحی است عامیانه و از دید تخصصی و درمانی این عبارات بی معنا هستند . در علم پزشکی جراحی بینی ، بینی هایی که دارای پوست نازکی بوده و بافت استخوانی و غضروفی شان قوی و برجسته است بینی با پوست نازک خوانده شده و عموما دارای یک قوز بر روی پل بینی هستند . این نوع بینی ها همان بینی استخوانی می باشند دلیل پیدایش قوز بر روی پل بینی اکثرا ارثی و ژنتیکی است اما شکستگی بینی یا آسیب دیدن آن نیز در ایجاد قوز بی تاثیر نیست .

برای جراحی بینی استخوانی پس از رفع قوز و برداشتن بافتهایی که موجب بجستگی پل بینی شده اند ، تغییرات عمده ای در فرم بینی به وجود می آید ولی برای زیبایی بیشتر گاه لازم است بخش های به جای مانده را تقویت نمود تا اثرات جراحی دائمی باشد و پس از عمل ، هیچ نوع عوارضی بیمار را تهدید نکند . پرداختن به جزئیات پس از برداشتن قوز موجب استحکام بخشی به ساختمان بینی خواهد شد . در بینی های به اصطلاح گوشتی ، چنانچه پوست بینی ضخیم باشد ، هنر جراحی پزشک و ظرافت کار او بر روی بافت استخوان و غضروف با راحتی مشهود نخواهد بود ولی نوک بینی اندکی گرد می شود . از سوی دیگر در بینی های استخوانی هرگونه تغییر و ناهمواری ریز بر روی ساختار غضروفی به راحتی قابل مشاهده است چرا که نازک بودن پوست هرگونه اثر نامرتب زیر پوست را نمایان ساخته و اگر جراح بینی در تراش دادن غضروف و استخوان ظرافت بالای به کار نبندد ، نتیجه جراحی نامطلوب می شود .

جراحی-بینی-استخوانی

گاه لبه های تیزی که بر روی ساختار زیرین اعمال شده ، از روی پوست قابل لمس و دیدن است از این رو باید خاطر نشان کرد که جراحی بینی استخوانی از مله جراحی های بسیار حساس است که تبحر ، تجربه و هنر جراح حرف اول را در موفقیت جراحی بینی می زند .

پوست انعطاف پذیر

در جراحی بینی استخوانی ، علاوه بر میزان ظرافت و ضخامت پوست ، خاصیت انعطاف پذیری پوست نیز اهمیت به خصوصی دارد . به این ترتیب که چنانچه پوست بینی انعطاف پذیری بالایی داشته باشد ، به درستی به بافت زیرین خود چسبیده و شکل بینی را به وضوح نماش می دهد . ولی اگر پوست خاصیت انعطاف پذیری کمی داشته باشد، نوک بینی حالت گردی به خود می گیرد و ورم نواحی مورد جراحی طولانی تر به جای می ماند . بنا براین تنها داشتن بینی با ساختار استخوانی ضمانت کننده جراحی بینی ایده آل نخواهد بود .

 فرآیند جراحی

در جراحی بینی استخوانی ، از بی هوشی عمومی استفاده شده و پس از آن برش های بسیار کوچکی در طرفین پره های بینی و بخش پایینی بین دو سوراخ بینی اعمال می شود در برخی موارد هم از روش جراحی بینی بسته کمک گرفته می شود در هر صورت لازم است جراح به بافت های زیرین پوست به راحتی دسترسی داشته باشد تا بتواند تغییرات مورد را اعمال کرده و از بروز ناهنجاری در فرم بینی جلوگیری نماید . برای رفع مشکلات فرمی بینی استخوانی در اکثر مواقع از حجم غضروفی و استخوانی بینی کاسته می شود بعضی از پزشکان جراح بینی قوز های موجود را به کمک برش برداشته و بعد با سمباده مخصوص سطوح ناهموار را اصلاح می کنند . پس از برداشتن و حذف بافت های اضافه ، تقویت بخشی بافت های موجود ، ترمیم ساختمان بینی و در صورت نیاز اصلاح عملکرد بینی ، اگر اقدامات تکمیلی دیگری لازم بود انجام می شود.  پس از اتمام جراحی لازم است اقدامات پس از جراحی و مراقبت های ویژه به درستی رعایت شود تا بیمار زود تر به بهبودی بدن برسد و نیز نتیجه جراحی مطلوب و ایده آل شود. نکته مهمی که در رابطه با جراحی بینی اهمیت می یابد ، برقراری تناسب بینی با فرم کلی صورت است این مهم به عهده جراح بینی است تا با بررسی سایر اجزای صورت و شکل کلی آن ، فرم و اندازه مناسب بینی را رعایت کند . نکته دیگر در این خصوص ، هزینه جراحی بینی است . این گزینه با توجه به تغییرات انجام شده و اقدامات جراحی در بیماران مختلف متفاوت است و کاملا وابسته به حجم جراحی و وضعیت فیزیکی بینی می باشد .

مراجعین جراحی بینی استخوانی

اکثر افرادی که دارای بینی با ساختار استخوانی یا  پوست نازک هستند ، از فرم بینی خود حس نارضایتی دارند . همانند کسانی که از بینی گوشتی خود آزرده خاطرند ، این افراد  دلایل خاصی را برای اقدام به جراحی بینی عنوان می کنند مهم ترین دلیل مراجعه این افراد برای جراحی بینی ، عدم تناسب سایز و فرم بینی با چهره و باقی اجزای صورت است . بارز ترین مشخصات بینی استخوانی عبارتند  از : قوز ، برجستگی های ناهموار که منشا ارثی یا آسیب ضربه ای دارند ، رشد زیاد  بافت های غضروفی و تداوم این رشد ، کشیدگی بینی و به هم خوردن جذابیت ظاهری . در بسیاری از موارد ، برهم خوردگی تناسب بینی و انحرافات فرمی در اثر برخودر ضربه د ر حوادث ایجاد می شود  این برآمدگی و عدم تناسب در نیمرخ فرد واضح تر بوده و ترکیب نامطلوبی ایجاد می کند .

آیا  جراحی بینی استخوانی بر گشت پذیر است ؟

یکی از سوال های رایج که معمولاً بیماران از پزشک خود می پرسند در رابطه با برگشت پذیری بینی استخوانی می باشد در جواب به این سوال باید گفت که بعد از عمل بینی های استخوانی به هیچ عنوان این جراحی برگشت پذیر نمی باشد اما بیمار باید مراقبت های بعد از جراحی و نحوه ی چسب زدن را به درستی انجام دهد تا به نتایج مطلوب تر دست یابد.

جراحی بینی استخوانی چگونه است ؟

در جراحی بینی استخوانی از کاهش غضروف برای این نوع جراحی استفاده می کنند و در صورتی که فرد دارای قوز بینی باشد به وسیله ی سوهان کشی ،قوز بینی را برطرف می کنند.

 

چسب زدن در بینی های استخوانی

چسب زدن بعد از جراحی بینی استخوانی یکی از نکات بسیار مهمی است  که از مراقبت های بعد از جراحی محسوب می شود .معمولاً پزشک در یک ماه اول خودش برای شما چسب می زند و بعد از مدتی  به شما نحوه ی چسب زدن را آموزش می دهد تا به راحتی خودتان چسب را تعوی

ض کنید .باید مراقب باشید چسبتان شل نشود و بعد از شل شدن سریعاً  چسب را تعوض کنید.

مدت زمان چسب زدن در بینی های استخوانی کمتر از بینی های گوشتی است و در صورتی که فرد به چسب بینی حساسیت دارد بهتر است با پزشک درمیان بگذارد تا روند چسب زدن قطع شود و پزشک با استفاده از دارو از حساسیت او بکاهد .

هزینه جراحی بینی استخوانی

شما برای مقدار هزینه ای که باید پرداخت کنید حتماً به پزشک مراجعه کنید تا پزشک پس از بررسی بینی شما و مشکلی که امکان دارد بینی شما داشته باشد قیمت دقیق ارائه دهد معمولاً جراحی بینی استخوانی با توجه به نوع بینی ، جنس پوست بینی ، پولیپ داشتن یا نداشتن بینی و … بستگی دارد یه همین دلیل باید با مراجعه به پزشک و مشاوره از او در رابطه با نوع جراحی صحبت کنید تا با خیال راحت تر اقدام به جراحی بینی کنید.

منظور از بینی استخوانی و غضروفی چیست ؟

به طور کلی بینی های استخوانی از ساختمان های مختلف تشکیل شده است که شامل بینی هایی که قسمت استخوانی آن بیشتر در قسمت بالای بینی دیده می شود ، بینی هایی که کل بینی از غضروف تشکیل شده است و در آخر بینی هایی که هم از غضروف و هم از استخوان تشکیل شده است در واقع نشان داده شده غضروف به جنس پوست فرد هم تاثیر می گذارد و هر چه قدر پوست نازک تر باشد می گوییم بینی استخوانی و غضروفی است .

بینی استخوانی و غضروفی

یکی از مهم ترین تفاوت بینی های استخوانی و غضروفی جنس پوست افراد است و بر اساس جنس پوست افراد است که می گوییم فرد دارای بینی گوشتی است یا استخوانی .هر چه قدر پوست بینی ضخیم تر باشد می گوییم بینی گوشتی است و هر چه قدر جنس پوست نازک تر باشد می گوییم بینی استخوانی است .

بهتر است بدانید تورم بعد از جراحی در بینی های استخوانی و غضروفی متفاوت است هر چه قدر پوست بینی ضخیم تر باشد تورم بیشتر می شود و هرچه قدر پوست نازک تر باشد تورم زودتر بهبود می یابد .

یکی از نکات بسیار مهم در بینی های استخوانی و غضروفی این است که به دلیل نازک بودن پوست در جراحی کوچک ترین مشکلات در ساختمان بینی نشان داده می شود و به همین دلیل جراح باید با دقت بسیار و با تجربه خود این جراحی را انجام دهد .پس این نکته را توجه کنید با توجه به جنس پوستتان انتظار معقولانه ای از پزشک خود داشته باشید و سعی کنید قبل از جراحی از پزشک خود مشاوره بگیرید و با او در مورد مدل دلخواه بینی خود صحبت کنید تا بعد از جراحی رضایت کامل داشته باشید .

سوالات متداول درباره جراحی بینی

آیا بعد از جراحی بینی فرد دچار تنگی نفس می شود ؟

خیر در صورتی که جراح از تکنیک های مناسب برای جراحی استفاده کند هیچگونه مشکلی در تنگی نفس ایجاد نمی شود

آیا بعد از جراحی بینی می توانیم ورزش کنیم ؟

بعد از جراحی بینی بهتر است بعد از مدتی فعالیت ورزشی را ادامه دهیم شما عزیزان می توانید بعد از 2 ماه به آرامی ورزش های سبک تر شروع کنید و بعد از 6 ماه ورزش های سنگین تر مانند وزنه زدن و …. بهتر است در ماه های اول به گونه ای ورزش کنید که به بینیتان فشاری وارد نشود .

آیا پوست افراد در جراحی بینی تاثیر گذار است ؟

بله ما دو نوع پوست داریم یک سری از افراد دارای پوست های نازک هستند جراحی این نوع بینی ها برای جراح آسان تر است و جراح به راحتی می تواند تغییراتی که می خواهد اعمال کند .دسته ی دوم افرادی هستند که دارای پوست های ضخیم تر یا به اصطلاح گوشتی هستند که برای جراح این نوع بینی ها کمی مشکل تر است زیرا ظریف کاری های که جراح در این نوع بینی انجام می دهد کمتر نشان داده می شود .

آیا استفاده از چسب بینی زمان دارد ؟

استفاده از چسب بینی باعث می شود که بینی فرم بهتری به خود بگیرد و بافت بینی جوش بخورد و معمولاً جراح تا 3 ماه استفاده از آن را توصیه می کند.

آیا جراحی بینی محدودیت سنی دارد ؟

بهتر است جراحی بینی به هنگامی انجام شود که صورت رشد خود را به صورت کامل انجام داده باشد و رشد استخوانی به خوبی شکل گرفته باشد به همین دلیل به بیشتر افراد توصیه می شود که بعد از سن بلوغ حتماً اقدام به جراحی بینی کنند و جراحی بینی برای سنین بالا توصیه نمی شود .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر راستکاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هفده =